středa 26. září 2012

ბათუმი

Ano, čtete správně, Batumi. Šílené město na pobřeží Černého moře plné podivných blikajících atrakcí a vybetonovaného čehosi plné východních turistů. Gruzínci Rusáky nenávidí, ale stejně všechno budují v takovém tom stylu, že se to stejně může líbit jen ruským turistům. Celá Gruzie se přebudovává, resp. buduje znovu. Vše se opravuje i za cenu toho, že prostě některé památky budou kvůli těm tunám betonu vyškrtnuty ze seznamu UNESCO. Beton tu teče proudem. Ale staré uličky Batumi mají pořád kouzlo. Možná o to větší v kontrastu se všemi těmi blbostmi, které se tam staví.


Tady v bájné Kolchidě nás postihuje první akutní běhavka, léčíme se tudíž gruzínským koňakem a snažíme se to vyběhat v pevnosti Gonio a pak v botanické zahradě. 


Moc se to nedaří. Ale stejně máme už ulepeného pobřeží až po krk, tak mizíme nočním vlakem do Tbilisi. Tam trochu bloudíme a odchytne nás paní, která zná paní a ta zná paní, která pronajímá pokoje, necháme se tedy zlákat k prohlídce a neodoláme. Opět starý činžák, vysoké stropy, trochu oplesnivělé tapety, ale taky staré parkety a bílé závěsy a paní se jmenuje Heléne a hovoří francouzsky a rusky a prostě tomuhle zašlému kouzlu nejde nepodlehnout... 


Pak se jdeme potloukat po Tbilisi v doprovodu mé dávné spolužačky z Norska, Gruzínky Nino a když nás Nino zanechá svému osudu, hbitě přesedláme ke couchsurferovi Giorgimu, který nás sice nemůže ubytovat, ale zato nás pozve ne domácí víno a na večeři k sobě domů. Na zápraží tam sedí jeho usměvavá babička a všechno je najednou takové jednoduché a prosté. Krása. 




pondělí 24. září 2012

Saperavi, Kinsmarauli

Množí se nám zde dotazy, kde prý jsou všechny ty příspěvky z té polodaleké cesty a já popravdě musím přiznat - ještě nejsou. Nějak jsem se nedostala ke psaní, takže snad omluvíte, že se s vámi o některé zážitky z cesty po Turecku a po Gruzii podělím teprve zpětně. To znamená, že to bude zcela neutentické, zmatené a jistě strohé, ale pokud vás to i tak zajímá, tak čtěte dále.
Po loňském norském výletu jsme se rozhodli vyrazit o trochu dále a když se nám země otřásla v místech, kam jsme měli původně namířeno, tak padla volba na Gruzii, poněvádž mi všichni moji studenti pořád meldují, jak je to tam pěkné, a já jsem si to tím pádem potřebovala ověřit. A pověst nelhala. Je to tam pěkné.
Tím bych mohla skončit, ale vy jistě čekáte na všechny ty šťavnaté, vypečené a vysmažené historie a já vás nakrmím, nebojte.
Takže to celé začalo příletem do Istanbulu.... (představujte si teď, jak se obraz rozmlžuje a na scéně se objevuje pan On a já, jak s bídnou mapičkou bloudíme po Kadiköy, což je podle Wikipedie: large/populous/cosmopolitan čtvrť v Istanbulu, je to už ta asijská část)... No, zas takové drama to nebylo, couchsurferka, u které jsme přespávali, nám sice napsala neskutečně komplikovaný návod, jak se k ní dostat, ale nakonec jsme se za necelé tři hodinky zvládli dopravit z letiště až k ní domů. Do parádního starého činžáku postaveného pro italské inženýry. Hodně to tam připomínalo takové omšelé pražské Vinohrady. Čekala jsem, kdy se z temné boční ulice vyloupne Ajvazův varan nebo ta škeble, která nás bude honit, ale nestalo se tak. A tak jsme snědli  první pilaf, vypili první ajran a šli na kutě.
Druhý den jsme zařizovali cestu do Trabzonu, poflakovali se po okolí, honili kočky v průchodech a jeli na výlet někam, kam jsme ani nedojeli a už jsme se museli vrátit.


Nakonec jsme došli na autobusové nádraží Harem, dali si nedobrý kebab (první ze dvou nedobrých) a pak naskočili na autobus, který nás ale ještě neodvezl do Trabzonu, ale jen na nějaký terminál kdesi za Istanbulem, kde jsme pak kvůli různým zmateným instrukcím uvízli asi na pět hodin. Alespoň jsme si mohli číst.
Pak už jsme se nalodili do nočního a denního autobusu směrem na Trabzon a z něj se po patnácti hodinách vypotáceli s měchýři plnými čaje a turecké kávy. A hurá hned do víru trabzonského autobusáku a vyhledat cestu k našemu dalšímu couchsurferovi. Tak prý máme dorazit k nějakému hotelu a pak do telefonu upřesňuje, že máme jít přímo do hotelu... Znejistíme. Není to léčka? Nenaláká nás tenhle člověk jen do hotelu? Navíc do hodně luxusního. Zdráhavě vstupujeme, náš hostitel diriguje poslíčka, aby nám vzal batohy. Dost smrdíme. Na stolech jsou bílé ubrusy a my máme hlad. Nejistě po sobě pokukujeme a krčíme rameny. Ale baklažánu neodoláme a prostě se do toho všeho pustíme. Náš hostitel nám dá kartu od pokoje a zmiňuje, že tu teď má ještě další surferku. Ta nám večer všechno objasní. Berkant, který nás tu hostí, je manažer celé sítě hotelů a vzhledem k tomu, že Trabzon nenávidí (má pocit, že je to provinční město), tak pořád hostí hrozně moc couchsurferů. No, ale protože má děsně práce, tak na ně vlastně stejně nemá čas, tak je prostě nechá v hotelu, kde zrovna je a aspoň s nimi večer posedí na zápraží. Trochu divnej pabouk. No, ale aspoň jsme zjistili, že pobyt v hotelu pro nás moc není a že se brzy vydáme dále. Ještě druhý den zajedeme na výlet do kláštera Sumela, který byl založen v roce 386 (fresky jsou hodně poničené, ale místo krásné) a pak se společně se surferkou Celine vydáváme stopem do Gruzie. Ale o tom třeba zase příště.