Stačí pár dnů volna a je to. Ocitnete se v Tasmánii. Ranní červánky ozáří motory letadla nad Canberrou, přeletíte pár kopců a zablýsknou vám do očí melbournské mrakodrapy, pak už je to jen co by kamenem dohodil a jste v údajně "nejevropštější části Austrálie". Nu, pojďme si tedy ověřit, co je na tom pravdy, řekla jsem si a nadepsala tři bílé čtvrtky - Sorell, Port Arhur a Triabunna. Víc jsem si netroufala, přeci jen jsem vyrazila jen na pět dnů.
Dočetla jsem se, že se v Tasmánii dobře stopuje a že s veřejnou dopravou je to tam na levačku a obojí se potvrdilo. Nejdéle jsem na jednom místě stála 15 minut, ale pěkně popořádku.
Co vlastně o Tasmánii víte? Já jsem věděla, že tam bydlí tasmánský čert (který se ještě ke všemu nejmenuje čert, ale ďábel medvědovitý) a že z Hobartu Roald Amundsen telegrafoval, že dobyl jižní pól. Ale tím to tak haslo. Chabé, já vím, ale snažila jsem se to teď maličko dohnat.
Se všemi okolními ostrůvky má Tasmánie asi 70 000 km2 a žije tam kolem půl milionu lidí, většina z toho v Hobartu (asi 200 000) a dalších třech velkých městech. Dřív se to celé jmenovalo Van Diemenova země, tak to alespoň po guvernérovi Východoindické společnosti pojmenoval objevitel Tasmánie Holanďan Abel Tasman (v roce 1642). No, vlastně to pojmenoval
Anthoonij van Diemenslandt, abychom byli přesní. Jenže pak ostrov kolonizovali Britové a od roku 1856 se oficiálně používá označení Tasmánie. Ať se to jmenovalo jak chtělo, už od roku 1800 sem Britové začali posílat své vězně, nejen vrahy a recidivisty, ale i různé politické vězně, po samostatnosti toužící Iry, Velšany nebo Chartisty. Vznikla tu i ženská věznice a "nápravné zařízení" pro mladé chlapce. Představte si, že je vám devět let a pošlou vás na druhý konec světa. A cesta do pasťáku trvá lodí devět měsíců.
V dnešní době ale Tasmánie každopádně platí za ráj turistů a australských důchodců (nepotvrzeno), kteří si sem jezdí vyčistit hlavu. Rozeklané pobřeží vám připomene Anglii a Hobart, to je prostě jen kopie Bergenu.
Národní parky tvoří 37 % ostrova, já jsem si naplánovala cestu do NP Tasman a pak k tomu shodou náhod přibyl ještě NP Freycinet.
Celou cestu jsem ale začala jedním delším stopem z letiště do Port Arthuru, nejdřív měl nabral chlápek, který mi vyprávěl, že v "mém věku" pracoval ve Francii a pak se zeptal, kolik že mi je. Byl překvapený, že ne devatenáct a vysadil mě u Dodges Ferry odkud jsem jela s Izraelci se zastávkami až do Port Arhuru.
V podzimním světle působily ruiny trestanecké kolonie skoro idylicky. Přesunula jsem se o pár kilometrů dál, do národního parku Tasman a brzy ráno hned za svítání vyrazila na osamělý výlet na mys Hauy. Cestou mě vyděsil skákající kámen ze kterého se vyklubal klokánek, který na mě pak mrkal z křoví, ale nedala jsem se zlákat a větrem deštěm jsem pokračovala dál stezkou až kam to šlo.
Pak už to ale dál nešlo....